Kategorie

Przy zamówieniach powyżej 150 zł – wysyłka gratis. Wysyłamy w ciągu 24h!

Srebrne pierścionki są jednymi z najpopularniejszych rodzajów biżuterii. Można je zakładać do wielu rodzajów stylizacji, zarówno codziennych, jak i wieczorowych. Aby kupić pasujący pierścionek na prezent, należy jednak znać rozmiar palca osoby, którą chce się obdarować. Jak dobrać rozmiar pierścionka? Zachęcamy do lektury!

Rozmiar pierścionka

Mówiąc o rozmiarze srebrnego pierścionka, ma się na myśli oczywiście jego średnicę. Rozmiar tej biżuterii mierzy się zatem zawsze od wewnątrz, a nie na zewnątrz. Pomiar powinien być wykonywany z dużą dokładnością, ponieważ kolejne modele dzieli zaledwie 0,3-0,5 mm.

Odpowiednio dobrany do wymiarów palca pierścionek nie powinien zsuwać się z niego podczas mycia rąk, a także jednocześnie nie może go uciskać. Najlepszym rozmiarem pierścionka jest taki, który przechodzi z lekkim oporem przez najszerszą kostkę palca i luźno oplata jego nasadę. Jeśli natomiast pierścionek zbyt mocno wbija się w palec, to znak, że należy kupić większy rozmiar.

Każda dłoń jest jednak inaczej zbudowana, dlatego należy wziąć pod uwagę również komfort noszenia danej biżuterii.

Kiedy mierzyć palec?

Pomiarom palca nie sprzyjają skrajne temperatury. Gdy jest zbyt gorąco, niektóre dłonie puchną, natomiast na mrozie lekko się kurczą. Za mierzenie obwodu palca warto zabrać się zatem wtedy, gdy temperatura powietrza jest umiarkowana.

Wielkość pierścionka – jak ustalić?

  • Mierzenie palca – do czynności tych warto wykorzystać niewielkich rozmiarów sznurek lub tasiemkę. Należy dokładnie owinąć nimi palec tak, aby luźno przylegały do jego nasady. Zaznaczony fragment tasiemki przykłada się do linijki i porównuje z wartością wewnętrznego obwodu pierścionka. Wyniki odczytuje się z ogólnodostępnych tabel, prezentujących obwód, średnicę pierścionka i odpowiadający tym wartościom rozmiar pierścionka.
  • Mierzenie pierścionka – w tym wypadku pomocne również okazują się sznurek lub tasiemka. Warto owinąć tasiemkę wokół wewnętrznej części pierścionka i ponownie odczytać wyniki z tabeli. Można również zabrać wzorcowy pierścionek do sklepu jubilerskiego. Jubiler ma specjalną miarkę jubilerską. Nakładając na nią pierścionek, sprawdza, jakich jest on wymiarów.

Srebrny pierścionek można zmierzyć w warunkach domowych, wykorzystując do tego sznurek lub delikatną tasiemkę. Należy pamiętać, że biżuterię trzeba mierzyć od wewnętrznej strony, dzięki temu uzyskuje się miarodajne wyniki. Dobrym rozwiązaniem jest również zabranie wzorcowego pierścionka do jubilera, który dysponując odpowiednią miarką jubilerską, dokona pomiarów i poda wartość obwodu pierścionka. Co więcej, aby pierścionek dobrze leżał na palcu, musi z łatwością się na niego wsuwać, a także zsuwać. Nie może jednak samoistnie spadać z palca, na przykład podczas mycia rąk. Jeśli srebrny pierścionek zbyt mocno wbija się w palec, oznacza to, że jest za mały.