Kategorie

Przy zamówieniach powyżej 150 zł – wysyłka gratis. Wysyłamy w ciągu 24h!

Kolczyki są jednymi z najpopularniejszych rodzajów biżuterii. Stanowią uzupełnienie niejednej stylizacji casualowej oraz wieczorowej. Podkreślają także walory kobiecej urody. Szukając odpowiedniego modelu dla siebie lub bliskiej osoby, warto na początek zapoznać się z rodzajami zapięć. Dzięki temu wybór kolczyków stanie się o wiele łatwiejszy. Zachęcamy do lektury.

Zapięcia kolczyków

Przy wyborze kolczyków warto kierować się nie tylko wyglądem, ale także rodzajem zapięcia, które wpływa na komfort noszenia i zakładania biżuterii. Poniżej omawiamy kilka wybranych rodzajów zapięć kolczyków. Dzięki temu krótkiemu poradnikowi z pewnością wybierzesz idealny model dla siebie lub bliskiej osoby na prezent.

  • Zapięcie typu sztyft/wkrętka – jedno z najpopularniejszych rodzajów zapięć. Kolczyki na sztyfcie wyposażone są w cienkie trzpień z blokadą w formie zacisku. Zapięcie typu sztyft wykorzystuje się najczęściej w przypadku bardzo delikatnej biżuterii, np. kolczyków celebrytek lub niektórych kolczyków wiszących. Zapięcie kolczyków wkrętek wymaga jednak precyzji.
  • Zapięcie bigiel – kolejny, bardzo popularny rodzaj zapięcia kolczyków. Cechą charakterystyczną jest wygięcie przypominające haczyk. Na rynku dostępne są zazwyczaj kolczyki z biglem tak zwanym zamkniętym, które wyposażone są dodatkowo w pętelkę z tyłu kolczyka, która stanowi zabezpieczenie trzpienia. Można również zdecydować się na zakup kolczyków z biglem otwartym, które są pozbawione dodatkowej blokady, jednak haczyk jest nieco większy, więc kolczyk nie wypadnie z ucha. Bardzo łatwo się je zapina, Modele te przeznaczone są zarówno dla dziewczynek, kobiet, jak i pań w wieku dojrzałym.
  • Zapięcie angielskie klasyczne – kolczyki z klasycznym, angielskim zapięciem pasują świetnie zarówno do ubioru wieczorowego, jak i casualowego. Jest to jedno z solidniejszych zapięć, gdyż, aby założyć kolczyk, należy odchylić klapkę, przełożyć kolczyk przez dziurkę w uchu, a następnie zamknąć klapkę. O tym, że kolczyk został prawidłowo zapięty, świadczy charakterystyczne odgłos zatrzaśnięcia. Zapięcie to wymaga jednak precyzji.
  • Zapięcie angielskie typu lira – subtelne kolczyki z angielskim zapięciem, przypominającym kształt liry. Klapka, która zamyka kolczyk, odchylona jest u góry lekko do tyłu. Co więcej, wyposażona jest w otwór, w którym blokuje się trzpień kolczyka. Zapięcie znajduje się z tyłu ucha, nie ma żadnych wystających elementów, które mogłyby podrażniać ciało. Jest to zapięcie bardzo praktyczne, a zarazem eleganckie. Idealne dla każdego.

Klipsy

Osobnym rodzajem zapięcia są klipsy. Biżuteria ta przeznaczona jest dla osób, które nie zdecydowały się na przekłucie uszu, natomiast chcą nosić przepiękne kolczyki. Za utrzymanie kolczyka na płatku ucha odpowiada sprężynująca blaszka, która dociska go z obu stron ucha.

Nausznice

Nausznice to rodzaj biżuterii, który był bardzo popularny w latach 90 XX wieku. Ostatnio jednak powrócił do łask, a wszystko za sprawą stylu y2k. To, co je wyróżnia, to fakt, że niektóre z modeli można nosić bez przekłuwania uszu, są to tak zwane nausznice zaciskowe. Dużą popularnością cieszą się też nausznice sztyftowe, z ozdobnym łańcuszkiem, które zdobią całą długość ucha. W ofercie sklepu Biżuteria Szyk można znaleźć nausznice z łańcuszkiem, srebrne czy też pozłacane.

Na jaki rodzaj zapięcia w kolczykach się zdecydować? Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Z pewnością najłatwiej jest założyć kolczyki z zapięciem typu bigiel oraz zapięciem angielskim. Dziewczynkom oraz kobietom, które uwielbiają delikatną biżuterię, szczególnie polecamy zakup kolczyków typu wkrętki/sztyfty. Te panie, które nie mają przebitych uszu, jednak chciałyby je ozdobić i uzupełnić modnymi dodatkami całą stylizację, zachęcamy do zakupu klipsów lub nausznic zaciskowych. Osobom, które uwielbiają biżuterię wyróżniającą się na tle innych modeli, polecamy nausznice sztyftowe.